Deník učenlivé „třídičky“ Irči aneb co jste nevěděli o obalech z nápojových kartonů?

V minulém díle aneb co jste nevěděli o papírových obalech? jsem se zabývala odpadem z papíru, který je hojně využívaným obalovým materiálem.  
Kromě zajímavostí o papíru (papírových obalech) jsem zabrousila také do recyklačního procesukterý vlastně následuje po vytřídění papírových obalů do modrého barevného kontejneru.

Součástí článku byly také recyklační symboly na papírových obalech, které nám radí, jak s vysloužilým papírovým odpadem dále naložit.

V tomto díle pokračuji s nápojovým kartonem.

Deník učenlivé „třídičky“ Irči aneb co jste nevěděli o obalech z nápojových kartonů?

Nápojový karton a obaly z nápojových kartonů

Dočetla jsem se, že v roce 1915 si nechal v USA patentovat John van Wormer. Do Evropy se tento druh obalů dostal až v 60. letech 20. století, kdy se poprvé začaly prodávat ve Švédsku. U nás je známe od počátku 90. let. 

Z vlastní zkušenosti asi víte, že se do nápojových kartonů nejčastěji stáčí mléko a mléčné výrobky, ovocné šťávy nebo víno, balí se do nich ale i další potraviny.

Při výrobě nápojového kartonu používáme nejčastěji 2, respektive 3 různé druhy materiálů (papírový karton, polyethylen a hliník). Hliníkovou vrstvu přidáváme do nápojových kartonů, pokud je potřeba prodloužit trvanlivost obsahu. Celých 75 % nápojového kartonu tvoří kvalitní papír s dlouhými vlákny.  I proto jsou nápojové kartony dnes již plnohodnotnou součástí tříděného sběru.

Druhy nápojových kartonů

Druhy nápojových kartónů

Co jste možná nevěděli o nápojovém kartonu?

Obaly z nápojového kartonu mají velmi dobrou schopnost uchovat 100% kvalitu obsahu po celou dobu skladování. 

Výhodou obalového materiálu z nápojového kartonu je nízká hmotnost a dobrá skladovatelnost. Určitou nevýhodou je jednorázové použití při balení potravinového obsahu.

Co jste možná nevěděli o recyklaci nápojového kartonu? 

Jak jsem zjistila, tak z hlediska dalšího materiálového využití se nápojové kartony začaly v ČR třídit v roce 2003. 

Ročně se u nás dle dostupných informací vytřídí bezmála 4000 tun nápojových kartonů.
Nápojové kartony se třídí do kontejnerů různých barev a tvarů, ale vždy jsou tyto nádoby označeny oranžovou nálepkou. Zdroje uvádí, že některé obce je pak sbírají prostřednictvím pytlů v domácnostech (nejčastěji oranžové barvy).

Od třídění nápojového kartonu až po recyklaci krok za krokem…

Příprava vytříděného nápojového kartonu

Z barevných kontejnerů, nebo pytlů, putují vytříděné „nápojáče“ na dotřiďovací linky, kde pracovníci odstraní pouze nežádoucí příměsi.
Slisované balíky nápojového kartonu prochází dalším zpracováním, to se odehrává převážně v papírnách.
Nápojové kartony se v papírně rozmixují ve vodní lázni.
Poté oddělí se papírová vlákna od plastových a hliníkových fólií.
Takto získaná vlákna se přidávají k běžné papírovině a výsledkem jsou role nového papíru, který se používá např. na výrobu papírových sáčků a tašek.

POZOR!

Před vytříděním musí být nápojový karton důkladně sešlápnutý, abychom šetřili prostor v kontejneru. Nevyhazujte mezi tříděné nápojové kartony měkké sáčky od kávy nebo od potravin v prášku, ani obaly, které obsahující zbytky nápojů a potravin.

Vytříděný a rozemletý nápojový karton připravený k dalšímu zpracování

Recyklační symboly – jak jim rozumět?

Nápojové kartony jsou v obalové škále velmi dobře rozpoznatelné, značení je v jejich případě téměř zbytečné. Jsou pro ně charakteristické tato čísla a kombinace písmen.

 

Co jste nevěděli o nápojových kartonech_CPAP 81_CPAP 84_CPAP_EKO-KOM, a.s.

Na závěr…

Tříděním a recyklací odpadu šetříme přírodu. V roce 2016 se v ČR podařilo díky společnému třídění odpadu ušetřit cca 27 km2 přírody, nebo přes 2100 000 vzrostlých stromů, a to vážně není málo!

Pokud vás tahle čísla zaujala, mám pro vás speciální tip, který jsem našla – různé hodnoty úspor díky třídění odpadu vám spočítá speciální kalkulačka!

V dalším dílu pro vás vypátrám informace o odpadu z plastu.

ZAJÍMAVOST

Nové výrobky

Při recyklaci kvalitního papírového vlákna z nápojových kartonů se z nich mohou vyrábět papírové obaly s menší hmotností, ale naopak se zvýšenou pevností.
Zbylé polyetylenové a hliníkové fólie slouží k výrobě palet, školních pomůcek, květináčů a dalších výrobků.
Např. cementárny je využívají jako palivo.

Další možností jejich využití je při výrobě stavebních a izolačních desek. Nápojové kartony se nejprve rozdrtí na drobné kousky, drť se propere a vysuší. Na formovacích deskách vyhřátých na více než 200 °C dochází k lisování desek, které mají obdobné vlastnosti jako sádrokarton.
Kombinací s jinými materiály (polysterenem nebo polyuretanem), se vyrábí panely pro stavbu domů – v ČR jich stojí už desítky.

Na domácím trhu se zpracovává zhruba pětina z celkového vytříděného množství (většina míří do zahraničí – hlavně do Německa, Polska a na Slovensko). V České republice zpracovává nápojové kartony papírna ve Větřní.

Ať jste milovníci mléka, džusu nebo rajčatového protlaku, vaše oblíbená potravina se k vám dostává v kartonovém obalu. I ty patří do třídicích kontejnerů, protože je můžeme dále recyklovat. Znáte ale nápojové kartony lépe než naše Irča nebo nejlepší kamarád? Vyzkoušejte si v kvízu, zda jste mistři v třídění!

Z čeho je nápojový kartón převážně vyroben?
Z jaké suroviny nemůže být karton vyroben?
Co se z recyklovaného nápojového kartonu nevyrábí?
Který z těchto symbolů označuje nápojový karton?
Proč používáme u některých produktů 3 vrstvý nápojový karton (papír, polyethylen a hliník)

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Deník učenlivé „třídičky“ Irči". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*