Češi v zahraničí – jak vaří a co jedí? 3. Lucie z Montichiari (Itálie)

Web jakvkuchyni.cz vám přináší třetí rozhovor, ze série Češi v zahraničí – jak vaří a co jedí?, tentokrát s Češkou Lucií, která žije v Itálii od roku 2004.

Přijela tam pracovat na letní sezonu do hotelu a kempu, poté už v Itálii zůstala a našla si přítele, se kterým žije 13 let. Mají dvě děti, dívky ve věku 11 a 8 let, které perfektně mluví italsky a česky.
„Rádi se vracíme do České republiky v létě, protože já na moji rodnou hroudu nedám absolutně dopustit.“

Češi v zahraničí_jak vaří a co jedí

V jakém městě žijete a čím je zajímavé?

Lucie: „Žijeme ve městě Montichiari. Bydlíme u jezera Lago di Garda, známého jezera ledovcového původu, které je 11 km od našeho města…“

Která kuchyně je pro vás číslo jedna? Česká nebo právě místní?

Lucie: „Co se týká kuchyně, tak já asi upřednostňuji spíše tu naši českou, která je pestrá, stejně jako italská, ale Italové si nejradši pochutnají na pastě (těstovinách) a já každý den jíst špagety fakt nemohu. Místní obyvatelé je mají na stole 3x denně, a kdyby záleželo na nich, tak je mají i k snídani. Samozřejmě, že každý region má nějakou svoji specialitu. Na Garganě Puglie, poloostrově Gargano, je typický tzv. pugliezký chléb, který je tady vyhlášený a jinde ho nekoupíte. Pugliese je tradiční chléb z Apulie. Tenhle chleba je z poměrně dost hydratovaného těsta a normálně se dělá s použitím prefermentu z kvasnic, tzv. biga, podobně jako je to třeba u francouzského pain l´anacienne. Mě zaujala právě tato kvásková varianta. Chleba  a pečivo v Itálii nic moc. Není nad naše housky a chleba.“

Jak vaři Češi v zahraničí_Lago di garda

Čím prezentujete českou kuchyni a co českého vaříte přátelům a známým?

Lucie: „Z české kuchyně vařím úplně vše, kromě koprovky, rajské omáčky a kečupu, který tedy nepoužívám. Příteli naše česká kuchyně chutná, nemá problém sníst vše. Dětem vařím české polévky, kromě léta je musíme mít na stole každý den. Moje holky milují pečené kuře s rýží.“

Buchta s italským sýrem riccota

Buchta s italským sýrem riccota

Varianta na tvarohovou buchtu využívá tradiční italský sýr, ricottu. Krémová čokoládová náplň krásně kontrastuje s nadýchaným...

Recept - suroviny a postup

Rizoto z chřestu

Rizoto z chřestu

Chřestové risotto se skládá jen ze čtyř surovin. Dejte si tedy záležet na jejich kvalitě. Výsledkem pak bude úžasná kombinace chutí...

Recept - suroviny a postup

V čem je místní kuchyně zvláštní? Narazili jste někdy na českou kuchyni v restauracích, nebo u přátel?

Lucie: „Tady v Itálii jsem nikdy a nikde na českou kuchyni nenarazila, ale najdu tady dovoz mléka Kunín, nebo tu mají pivo Pilsner Urquell.“

Jaké jsou místní speciality?

Lucie: „Polenta – to je kukuřičná kaše. V České republice se prodává jako instantní kukuřičná polenta, ze které se připravuje kaše, knedlíky a různé placky. Z italské kuchyně musím  vyzdvihnout rizota. Miluju také italská rizota na tisíc způsobů, s houbami, s chřestem, se salsicciou –  což je typická italská klobáska.“

Tipy na nejlepší místní restauraci?

Lucie: „Doporučila bych restauraci Il Rovere, kde dělají výbornou polentu se spiedo (což jsou kousky grilovaného masa) kuřecími, vepřovými a také ptáky. Tato polenta se vyrábí z mouky. Restauraci vlastní místní rodina, která má všechno domácí, i těstoviny. Mají skvělou obsluhu, výborná jídla a úžasný výhled na jezero.“

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Češi v zahraničí – jak vaří a co jedí?". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*