Bylinky v kuchyni – Jak je uchovat

Pokud se vám urodilo na zahradě spousta máty nebo levandule, schovejte si je na podzim a zimu. Poradíme vám, jak je jednoduše usušit, zamrazit, naložit…

bylinky

Sušení

Tradičním způsobem uchování bylinek je sušení. Bylinky pečlivě očistěte, rozložte na papír nebo plátno (ne noviny, které mohou bylinky obarvit!) a nechte ve stínu uschnout. Před sušením je můžete rovnou nasekat. Další možností je svazek zavěsit a uchovat tak bylinky v celku, například u bouquet garni. Rychlejší je sušení v troubě, nebo speciální sušičce na ovoce. Usušené bylinky uzavřete do nádoby, která je ochrání před vlhkostí, světlem a prachem. Nevýhoda je, že usušené bylinky nemají tak pěknou barvu, chuť ani vůni jako čerstvé. Sušení je ale rychlé a snadné.

Použijte: Pro všechny bylinky, zejména ty sušší, jako oregano nebo tymián.

Zamražení

bylinky2Nejlepší způsob uchování, co se týče poměru námaha-výsledek. Bylinky buď očištěné nasekáte a vložíte do mikrotenových nebo mrazicích sáčků. Případně je můžete zamrazit po jednotlivých porcích v tvořítku na led, buď samotné, zalité vodou nebo olejem. Nasekané bylinky (nebo rozmixované na pastu s vodou nebo olejem) naplníte do tvořítek, necháte zamrazit a jednotlivé kostky pak přendáte do sáčku nebo krabičky, kde jsou k dispozici pro použití. Případně tuto pastu zamrazte v sáčku, kde ji rozprostřete do tenkého plátu. Z něj pak vždy odlomíte nebo odříznete potřebný kus. Zamražené bylinky vydrží několik měsíců, poté ztrácejí vůni a chuť.

Mražení ve vodě: kopr a petrželka, bylinky pro sladké pokrmy (máta)

Mražení v oleji: podívejte se také na recepty na pesto

Naložení do oleje

Osušené bylinky nasekáte a zalijete olejem, třeba olivovým nebo slunečnicovým. Vyrobíte tak zároveň ochucený olej, který můžete po několika týdnech slít, a zároveň uchováte bylinky. Nevýhodou je fakt, že bylinky už pak můžete použít jen do jídel, kde je olej vhodný. Bylinky vydrží takto až rok. Bylinky (6)

Zkvašení

Bylinky si také můžete zkvasit, zejména pokud je chcete používat do salátů, dresinků nebo jiných výrazných jídel. Kvašení je navíc jediným způsobem, který zvyšuje množství vitamínů v bylinkách a zvýrazňuje jejich chuť.

Nasekané bylinky napěchujte do zavařovací sklenice a zalijete syrovátkou nebo lákem z kyselých okurek. Syrovátku získáte tak, že necháte vykapat jogurt, lák použijte z nepasterizovaných okurek, aby v něm byly bakterie kvašení. Případně můžete použít tablety s laktobacilem, které vysypete do vody. Směs malinko osolte, ve slaném prostředí se nedaří nechtěným bakteriím, naopak v něm prospívají ty žádoucí. Bylinky musejí být pod vodou, zatížit je můžete třeba čistým kamenem nebo malým talířkem. Zavíčkujte a nechte je tři dny při pokojové teplotě, každý den víčko povolte, aby se nashromážděné plyny dostaly ven. Po třech dnech přesuňte do lednice, kde vydrží několik měsíců.

Zkvaste kopr, koriandr, bazalku, mátu nebo jiné šťavnaté bylinky.
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Bylinky v kuchyni". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*